Etalon Varahaldus AS positsioneeris end tänasega Kreeka kriisi võimalikku lahenemisse

Mikk Talpsepp
20 Juuni, 2015

Etalon Varahaldus AS soetas tänasega 14.08% vara eest Kreeka aktsiaid läbi USA börsil kaubeldava ETF-i „GREK“, soetades GREK aktsiad keskmise hinnaga 11.02 dollarit aktsia kohta. Läbi väljakirjutatud optsioonide võib Kreeka täiendaval kukkumisel tekkida Etalon Varahaldusel kohustus soetada täiendavalt 11.62% vara eest veel GREK-i, keskmise soetushinnaga 9.82. Väljakirjutatud optsioonide eest saadud keskmine preemia oli 1.10 dollarit, seega suhteline kasumi-kahjumi piir väljakirjutatud optsioonipositsioonide osas jookseb umbes 8.72 dollari peal ehk arvestades saadud optsioonipreemiaid on Etalon Varahaldus justkui võtnud kohustuse osta täiendavalt GREK-i hinnaga 8.72. Reedene sulgemishind oli 11.10.

Ühtekokku on GREK-ga seotud erinevate positsioonide arv 17 ning täna sooritas Etalon Varahaldus GREK erinevate positsioonide võtmiseks ühtekokku 85 tehingut.

Arvestades, et hüpoteetiline Kreekasse investeeritava kapitali hulk Etaloni koguvarast võib Kreeka täiendaval kukkumisel moodustada 25.70%, siis võib oletada, et Etalon Varahaldus A-aktsia NAV muutub kõikuvamaks. Antud positsiooni võtmine oli mõjutatud olukorrast, kus esmaspäeval võib aga ilmselt veel ei tule lahendit Kreeka suhtes.

Arvestades, et GREK tõuseb ja langeb 5% päevas ja päevasiseselt kohati kõigub 10%, siis see viitab võimalikule turu põhjatsoonis olemisele, kuid samas ei peaks olema üllatunud, kui leiab aset täiendav 30-40% langus, mis võib Etalon Varahaldus A-aktsia NAVi mõjutada ligi 7-10% negatiivselt ja tegelikku põhja, kuhu GREK võib langeda, ei ole.  Siiski kaupleb GREK ligi 40% allpool raamatupidamisväärtust.

Leian, et antud olukord on sedavõrd närviline, et võita võib olla rohkem kui kaotada ja täiendav GREK langemine võib tähendada, et Kreeka aktsiate osakaal läbi võetud kohustuste ehk optsioonide Etalon Varahalduses kasvab ligi 25% peale. On mõneti tõenäoline, et ilmselt saavutatav kokkulepe ülejäänud Euroopa ja Kreeka vahel parandab Kreeka olukorda, kuid valmis tuleks olla ka negatiivsemaks stsenaariumiks, mis võib lühiperioodis Kreeka aktsiaid täiendavalt langetada, kuid nö kõige negatiivsem stsenaarium Kreeka väljaastumisel eurotsoonist oleks ka Kreekale hea, kuid lühemas perioodis ilmselt võib tähendada täiendavat aktsiate langust.

Täna Etalon Varahaldus A-aktsia NAV veidi kasvas, kuigi S&P500 langes -0.54%, kuid NAV on veidi madalam tipptasemest ning on momendil 1.006, mis tähendab, et juunis on A-aktsia NAV kasvanud +2.3%, S&P500 indeks aga +0.1%. Järgmine nädal võib A-aktsia NAV seoses Kreekaga oluliselt langeda.

Mikk Talpsepp,                                             

Etalon Varahaldus AS investeeringute juht

 

Käesoleval lehel kuvatud info on mõeldud Etalon Varahaldus AS invesotritele. Etalon Varahaldus AS on mitteavalik alternatiivfond. Eelmiste perioodide tootlus ei garanteeri järgmiste perioodide tootlust.