Etalon Varahaldus alustas Kreeka positsioonidest väljumist

Mikk Talpsepp
14 Juuli, 2015

Kreeka kokkulepe Euroopaga on sündimas viisil, mis sisuliselt tähendab aeglast Kreeka ülespoomise jätkumist ega lahenda pikemas perioodis eriti midagi, kuid on poliitikutele ilmselt sobiv, sest laene ei tule praegu maha kanda ja see lükkub edasi määramatusse tulevikku.

Seoses sellega kirjutas Etalon Varahaldus esmaspäevaga välja GREK ostuoptsioone kõikide omanduses olnud GREK aktsiate kohta, millele veel varem ei olnud ostuoptsioone välja kirjutatud. Arvestades GREK aktsiate algset keskmist soetushinda 11.02, siis ilmselt aktsiapositsioonist võib tulla kahjum, kuid ilmselt tuleb kasum väljakirjutatud optsioonidest ning seda nii müügioptsioonide kui ostuoptsioonide kirjutamise osas.

Arvestades positsioonide ajalist horisonti, siis ilmselt positsioonidest väljumine kulgeb kuni vähemalt septembrini, mille jooksul ilmselt saab täiendavalt ostuoptsioone välja kirjutada aktsiatele, mis jäänud Etalon Varahaldusele, samuti ilmselt võimalus kirjutada ka väikses koguses müügioptsioone, kuigi kõigi GREK optsioonide kaubeldav volatiilsus ehk nö optsioonide hinnapreemiad kukkusid esmaspäevaga nii märgatavalt, et suur osa hüpoteetilisest ebaefektiivsusest optsioonides kadus, mis tähendab, et kompensatsioonid riskide võtmise eest kukkusid ebamõistlikult suurtelt tasemetelt mõistlikele tasemetele. Seega sai kirjutatud esmaspäevaga veel välja nii palju ostuoptsioone, kui õnnestus mõistlike tehingutega välja kirjutada, enne kui optsioonide hinnad jõudsid liiga lähedale nö mõistlikele hindadele. Kuna samal ajal langes pidevalt ka GREK, siis kohati oli raskusi tehingute saamisega, kuid päeva kokkuvõttes õnnestus soovitud kogused ostuoptsioone välja kirjutada, mis maandab omakorda GREK languse mõju.

Kardan, et kokkuleppe tulemusena võib jätkuda GREK hinnalangus ja allakäik, mistõttu saigi alustatud positsioonidest väljumise protsessiga, kuid läbi väljakirjutatud optsioonide võib positsiooni kogukasum soetatud GREK aktsiate kohta küündida siiski mõnekümne protsendini, isegi kui GREK aktsiatest tuleb lõpuks kahjum.

Siiski ei pea võimatuks, et ca 35 miljardit eurot, mis suunatakse erinevate projektidega Kreekasse võiksid koos nö „reformidega“ pöörata Kreeka majanduse paremuse poole, kuid pigem võib karta järellainetust, mille põhjus võib tulla Kreekast endast.

Siiski kirjutab Etalon Varahaldus GREK ostuoptsioone välja kõrgematele tasemetele, kui GREK turuhind, mis annab võimaluse siiski positiivsete arengute korral korjata järjepidevaid optsioonipreemiaid ja säilitada osa positsioonist.

Ehk hoolimata Kreeka aktsiate kauplemisest märgatavalt allpool raamatupidamisväärtust, oleme valmis aktsiaid müüma, kuigi raamatupidamisväärtusi arvestades see ei oleks mõistlik, aga saame piisavalt kompenseeritud optsioonide väljakirjutamisest ja ilmselt võtame hoopiski kohustust soetada Kreeka aktsiaid praegustest tasemetest ca 50% allpool, mis kompenseerib osaliselt aktsiatest loobumist.

Kahjuks tuleb tõdeda, säärase kokkuleppe tegemisel on Tsirpasel õigus, et sellistes oludes, kus Kreeka allakäiguspiraalist välja ei saa, ei soovi ka investorid Kreekasse investeerida. Siiski sõltumata Etalon Varahalduse järk-järgulise GREK aktsiate vähenemisest hoolimata, loodaks, et Kreekal õnnestub allakäiguspiraalist väljuda, mis ilmselt ka lõpuks õnnestub, sest inimeste visadust ja soovi paremale elule ei maksaks alahinnata. Seega tihti olukordades, kus on pikalt läinud halvasti võib tulla pööre ka siis, kui märgid ja eeldused seda ei näita.

Hoolimata GREK eilsest langusest kerkis Etalon Varahaldus A-aktsia NAV 1.011 euro peale.

Mikk Talpsepp,

Etalon Varahaldus AS investeeringute juht

 

Käesoleval lehel kuvatud info on mõeldud Etalon Varahaldus AS invesotritele. Etalon Varahaldus AS on mitteavalik alternatiivfond. Eelmiste perioodide tootlus ei garanteeri järgmiste perioodide tootlust.