Etalon Varahaldus septembri kokkuvõte (tootlus -4.67%, A-aktsia NAV = 0.8086)

Mikk Talpsepp
06 Oktoober, 2015

24. AUGUSTIL TOIMUNUST

Alates 24. augustist läks Etalon Varahalduse jaoks käima väga aktiivne tehingute tegemine seoses väga segamini paisatud aktsiaturu ja optsioonituruga. Selle tingisid 24. augustil toimunud erakordsed liikumised ka väga tugevate ettevõtete aktsiahindades.

24. augustil kukkus 30-st suurest ettevõttest koosnev Dow Jonesi indeks 3.57%, kuid arvestades keskmist suurimat päevasiseses hinnalangust, oli päevasisene keskmine kukkumisulatus lausa 10.96%. Seejuures põhja kaotasid Dow Jonesi ettevõtetest minu hinnangul sisuliselt lausa 16 ettevõtet 30-st.

Mingit stabiilsust suutsid 30st tugevamast ettevõtest näidata vaid American Express Company(AXP), Catepillar(CAT), Chevron(CVX), E. I. du Pont de Nemours(DD), IBM, Intel(INTC), Coca-Cola(KO), 3M Company(MMM), Microsoft(MSFT), Travelers(TRV) ja United Technologies(UTX), kuid needki  11 ettevõtet langesid 24. augustil päevasiseselt keskmiselt -5.86%.

19 Dow Jonesi ettevõtet nagu Apple(AAPL), Boeing(BA), Cisco(CSCO), Walt Disney(DIS), General Electric(GE), Goldman Sachs(GS), Home Depot(HD), Johnson & Johnson(JNJ), JPMorgan(JPM), McDonald´s(MCD), Merck & Co(MRK), Nike(NKE), Pfizer(PFE), Procter & Gamble(PG), United Health(UHN), Visa(V), Verizon(VZ), Wal-Mart(WMT), Exxon Mobil(XOM) langesid aga päevasiseselt keskmiselt koguni 13.91%.

Kui ka niivõrd suurte ettevõttete aktsiahinnad kaotavad põhja kasvõi ajutiselt alt ära, siis selle tagajärjed mõjutavad tuletistehingute turgu oluliselt ja toimunud vapustus paiskas optsioonituru väga pikaks ajaks segamini. Volatiilsuse volatiilsus ehk mõõdik optsioonihindade väärtuse kõikumise kohta tõusis kõrgemale kui kriisiaegse 2008. aasta novembri haripunktis ning püsis väga-väga kõrge ka terve septembrikuu vältel. See tähendas, et optsiooniturg oli erakordselt vaenulik ja tundlik keskkond terve septembrikuu jooksul.

SEPTEMBER ETALONI JAOKS

Etalon Varahaldus oli samuti vaenulikust keskkonnast mõjutatud ja iga päeva vältel alates 24. augustist kuni septembri lõpuni ehk 27 börsipäeva tuli igapäevaselt läbimängida väga suur hulk arenguid ning vastavalt võtta positsioone turul. Septembri algul kandis Etalon Varahaldus kaotusi, kuid ajutiselt tõusis A-aktsia NAV septembris ka 1.18 euro peale, kuid täielikult ebaõnnestusid (hindade liikumine turul osutus ebasoodsaks) septembri kõik 4 optsioonireedet. Seetõttu jäi suurte kasumitega optsioonipositsioonidest väljumistest pidevalt puudu 1-2 päeva ning mõnel juhul näiteks 60-90 minutit, mis tingis, et paljude positsioonide suurte kasumitega portfellist väljataandumine ebaõnnestus.

Septembri lõpetas Etalon Varahaldus A-aktsia NAV väärtusel 0.8086 eurot, ehk tootlusega -4.67%. SP500 tootluseks kujunes septembris -2.64%.

Septembris esinenud võimalused paraku ei realiseerunud veel kasumiteks. Samuti ei pidanud ma mõistlikuks lukustada A-aktsia NAV-i hinnal 1.18 või ka 1.10 või 1.05 peal, sest vara juhina pole mu eesmärk mitte olukorra fikseerimine, vaid kasvuvõimaluste loomine, mis paraku võivad realiseeruda ka negatiivselt.

Oktoobri kolme esimese börsipäevaga on A-aktsia NAV jõudnud 0.95 euro kanti.  Kuigi  turgude närvilisus börsidel on endiselt väga kõrge ja volatiilsusindeks VIX oli veel 5. oktoobri börsipäeva algul kõrgemal kui aktsiate tagasiostuprogrammi kohustuseks sätestatu, siis juhatuse otsusel võimaldab Etalon Varahaldus aktsiaid oktoobris aktsiate tagasiostuprogrammi raames ettevõttele tagasi müüa, eeldusel, et börsid ei muutu märgatavalt rahutumaks enne aktsiate tagasiostu hinna fikseerimise kuupäeva (19. oktoober). Aktsiate müümiseks Etalon Varahaldusele tuleb müügikorraldus esitada 13. oktoobriks kell 16.00.

Samuti seniseid tulemusi kommenteerides mainiks, et tegevus ei ole minemas vastupidiselt plaanitule. Augustis ja septembris oli võimalik teha rohkelt tehinguid, mis andsid väga suurt kasumipotentsiaali, ning ka A-aktsia NAV vahepeal kerkis selle tulemusena septembri sees ajutiselt ka 1.18 euro peale ehk oli septembris ajutiselt ka +38% plussis ja oleks võinud liikuda ka oluliselt kõrgemale.  Kuid tehingud veel paraku ei realiseerunud kasumiteks ja A-aktsia NAV lõpetas kuu tasemel 0.8086 ehk -4.67% miinuses.

Vara juhina on minu eesmärgiks teha järjepidevalt lühi-ja pikaajalisi tehingud, mille eeldused on head, kuigi need võivad realiseeruda nii halvasti kui ka väga halvasti. Siiski erinevalt ühest väga pettunud aktsionärist leian, et september pakkus väga suurt potentsiaali suure tehingute intensiivsuse tõttu ning olles ise suurimaks aktsionäriks, huvitavad mind eelkõige tehingute head eeldused, ning mind eriti ei morjenda see, et septembris jäi pea kõigi optsioonipositsioonide väga kasumlikust sulgemisest või kasumlikust portfellist välja taandumisest puudu 1-2 päeva või ka näiteks 60-90 minutit.

Sama intensiivsust paraku oktoobris enam näidata ei suuda, millest tulenevalt ilmselt oktoobri kasumite potentsiaal jääb kordades madalamaks, kuigi tulemus võib tulla kordades parem. Samuti niivõrd intensiivsetel perioodidel on raskendatud igasuguste kommentaaride jagamine, kuna tegutseda tuleb kohati jätkusuutmatult kõrge töökoormuse (väga intensiivsed 20h päevad) ja väga kõrge pinge all. Samas börside segaduses, rohkete lühiajaliste võimaluste kasutamisel, kõigest hoolimata, võib tulemus olla tulemus olla ikkagi negatiivne, kuid siiski leian, et tasub kasutada neid lühi- ja pikaajalisi võimalusi, mida närvilised turud pakuvad.

Seoses närvilise turu ja rohkete võimalustega börsidel jätame ära oktoobrisse planeeritud uute aktsiate märkimise, kuna emissiooni korraldamine nõuaks täiendavaid ajalisi ressursse. Aga käivitame uuesti aktsiate tagasiostuprogrammi, ehk võimaldame kiiremaid tulemusi  soovinud aktsionäridel aktsionäride ringist lahkumist alustada.

Mikk Talpsepp,

Etalon Varahaldus AS investeeringute juht

 

Käesoleval lehel kuvatud info on mõeldud Etalon Varahaldus AS invesotritele. Etalon Varahaldus AS on mitteavalik alternatiivfond. Eelmiste perioodide tootlus ei garanteeri järgmiste perioodide tootlust.