Kreeka börs suletud, globaalsed turud negatiivsed

Mikk Talpsepp
30 Juuni, 2015

Seoses kõneluste nurjumisega Kreeka ja EL vahel, ning Kreeka referendumi väljakuulutamisega, olid turud esmaspäeval globaalselt väga negatiivsed. Löögi alla sattus oodatult euro, Kreeka pangad suleti nagu ka Kreeka börs ja USA börs tegi viimaste kuude kõige suurema languse.

Kuigi Kreeka börs on suletud, siis GREK on siiski kaubeldav ning langes esmaspäeval koguni -19.44% ehk 9.49-ni, mis mõistagi tähendab negatiivset tulemust ka Etalon Varahalduse jaoks.  S&P500 indeks langes -2.09% ning Etalon Varahaldus A-aktsia väärtus kahanes Kreeka aktsiate suure kukkumise taustal päevaga -4.4%.

Kreeka aktsiate suures languses ei ole midagi ootamatut ja pigem isegi loodaks, et positiivsed arengud ei saabu Kreeka jaoks liiga kiiresti, mis tähendaks Kreeka aktsiate positsiooni teatavat suurenemist, kuid tähendaksid ilmselt seda, et Etalon Varahaldus A-aktsia NAV püsib vähemalt mõnda aega allapool 1 euro piiri.

Etalon Varahalduse jaoks esimene suurem tehinguhind GREK väljakirjutatud müügioptsioonide puhul 17. juuli tähtajaga on hind 10, mille eest on saadud preemiat 0.80 dollarit, ehk antud väljakirjutatud müügioptsioonid oleksid 17. juulil kahjumis vaid juhul, kui GREK kaupleb 17. juulil allpool 9.2 dollarit, järgmine aga veidi väiksem kogus 17. juuli müügioptsioone on välja kirjutatud GREK hinnale 9 dollarit, mille eest on saadud preemiat 0.46 dollarit ehk antud optsioonid on tähtajal kasumis juhul kui GREK kaupleb ülalpool 8.54 dollarit. Kuid mainitud optsioonid on kahjumis tänasel päeval.

Arvestades, et Etalon Varahaldus kirjutas ajal, mil GREK kauples kõrgemal 12 dollari piirist välja ka ostuoptsioone, siis antud ostuoptsioonid GREK languse korral lõpetavad 0 väärtusega ning pehmendavad mõneti GREK languse negatiivset mõju portfellile. Siiski arvestades volatiilsuse märkimisväärset kasvu(volatiilsusindeks VIX kasvas päevaga 34%), mis tõstab optsioonide hindu, siis tähendab see seda, et nii ostuoptsioonide kui müügioptsioonide hind jääb suhteliselt kõrgeks, mistõttu väljakirjutatud optsioonide positiivne mõju ei avaldu kiiresti vaid ajas optsioonitähtaegade lähenedes ja saabudes.

Etalon Varahaldus A-aktsia NAV langes 29. juuniga 0.969 euro peale, mis tähendab, et juuni tulemuseks on hetkeseisus -1.4% ajal, mil S&P500 indeks on langenud -2.4%.

Ka juuli tulemust ilmselt saab mõjutama Kreeka arengud, samuti muud positsioonid.

Mikk Talpsepp,

Etalon Varahaldus AS investeeringute juht

 

Käesoleval lehel kuvatud info on mõeldud Etalon Varahaldus AS invesotritele. Etalon Varahaldus AS on mitteavalik alternatiivfond. Eelmiste perioodide tootlus ei garanteeri järgmiste perioodide tootlust.