ETALON VARAHALDUS AS 2017. A JAANUARI KOKKUVÕTE A-AKTSIA NAV KAHANES -15.36%, TASEMENI 1.0892

Mikk Talpsepp
06 Veebruar, 2017

Etalon Varahaldus A-aktsia NAV vähenes jaanuaris -15.36% tasemeni 1.0892 eurot. A-aktsia NAVi kahanemist mõjutasid eelkõige tehingud, mis panustavad turgude volatiilsuse kasvule. Volatiilsus on langenud viimaste aastate madalaimale tasemele. Jaanuari lõpu seisuga on turud olnud viimasel kahel-kolmel kuul erakordselt rahulikud, kuigi riskid finantsturgudel on minu hinnangul kasvamas. Seetõttu pean mõistlikuks jätkata volatiilsuse ostmist – see toob suurt tulu, kui turud muutuvad närviliseks.

Veebruari alguseks on turgudel olnud juba rohkem kui 80 börsipäeva, kus S&P 500 ei ole ühelgi päeval langenud üle 1%, hoolimata USA presidendivalimistest. Turg oli viimati nii rahulik 11 aastat tagasi, 2006. aastal. Leian, et säärane turgude rahulikkus ei ole põhjendatud ning jätkan seega tehingutega, mis toovad tulu, kui turg muutub närvilisemaks. Viimati langes S&P500 üle protsendi 11. oktoobril ehk peaaegu 4 kuud tagasi.

Sellel aastal näen ohtudena peamiselt järgmist: 1) Itaalia pankade probleemid saavad avalikuks; 2) Prantsusmaal saab võimule Le Pen ja prantslased võivad end Euroopa Liidust välja hääletada; 3) Kreeka ja Itaalia riiklikud võlad tõusevad päevakorda; 4) Itaalia majandus läheb langusesse; 5) Ameerika Ühendriikide ja Mehhiko vahel algab kaubandussõda, mis algab USA kehtestatud 20% importmaksu tõttu; 6) USA ja Hiina kaubandusläbirääkimised ei suju ja võivad viia väikse kaubandussõjani; 7) riiklik rahatrükk aeglustub nii USAs kui ka Euroopas; 8) intressid tõusevad veidi, võlakirjad langevad; 9) masse haaranud investeerimisvaimustus saab esimesi tagasilööke; 10) börse üles viinud suurettevõtete aktsiad võivad langeda; 11) ettevõtete ühinemiste ja ülevõtmiste hulk väheneb; 12) ettevõtted vähendavad aktsiate tagasiostude mahte; 13) Ameerika Ühendriikide inflatsioon kiireneb üle 2%, mistõttu USA tõstab intresse.

2017. aastal võib tugevaim valuuta olla Suurbritannia nael, mis on juba langenud kõikide oluliste valuutade suhtes. Kui Suurbritannia astub 30. aprillil EList välja, siis saavad nad hakata teatama kaubanduslepete sõlmimisest teiste riikidega, mis omakorda tugevdab naela.

Etalon Varahaldusele ootan heitlikku aastat, kus kahjumlikud kuud vahelduvad ülikasumlikega. 2017. aastat näen negatiivselt suuremate turgude ja pea kõikide investeeringute aspektist. Positiivne vaade on naftasektori ja Venemaa suunal ning valuutadest Briti naela suhtes. 

Mikk Talpsepp,

Etalon Varahaldus AS investeeringute juht

 

Käesoleval lehel kuvatud info on mõeldud Etalon Varahaldus AS invesotritele. Etalon Varahaldus AS on mitteavalik alternatiivfond. Eelmiste perioodide tootlus ei garanteeri järgmiste perioodide tootlust.